Jde o prastarý způsob zavlažování, používaný již v dávné minulosti v Indii a Africe. Byl a je používám hlavně v subtropických a tropických oblastech, ale stejně dobře se hodí i do našich podmínek. A možná, že byl u nás v minulosti i používán. Zatím jsem ale v naší archeologické literatuře nenarazil na žádné zmínky o něm.Princip je velmi jednoduchý. Pro jeho realizaci potřebujete několik nádob (džbánů) z neglazované keramiky. Je dobré, aby nádoba měla víčko – omezí se tím výrazně odpařování vody. Udává se, že nádoba, kterou zamýšlíme použít, musí volně na vzduchu propustit alespoň 15% objemu vody za 24 hodin. Nádoby zakopeme do země až po hrdlo v řadě uprostřed záhonu, s odstupy cca 50 cm nebo i více, záleží na objemu nádoby. A pak už stačí jen nalít vodu do nádob a je to hotovo.Výhody tohoto systému – záhon je zavlažovaný do hloubky, po celé výšce nádoby a hlína si přirozeným způsobem (osmózou) vezme z nádoby jen tolik vody, kolik opravdu potřebuje. Podle údajů na odkazech dole se takto ušetří 30 až 70% vody, v závislosti na typu půdy a pěstované plodině, oproti klasickému zavlažování stříkáním nebo kropením na povrch záhonu. Omezí se také vznik pevné krusty na povrchu záhonu. Není také potřeba zavlažovat každý den, takže se tento způsob zavlažování ideálně hodí např. pro rekreační chalupy.

Nevýhodou je, že za cca 2 až 5 let se zanesou póry v nádobách a je potřeba je vyměnit. Za jak dlouho k tomu dojde, to závisí na půdě a materiálu použitém na nádoby. Další nevýhodou je, že tento systém se hodí spíše jen pro malé zahrady a nebo malá políčka. Našel jsem i návod na celý automatický zavlažovací systém založený na tomto principu – podívejte se na tento obrázek.

Vyzkoušel jsem možnost použít místo keramických nádob nouzově klasické PET lahve. Uříznete jim dno a bez víčka je zakopete hrdlem dolů do hlíny (stačí do poloviny jejich výšky). Zavlažování sice není tak dokonalé, jako u keramických nádob, ale stále je to o něco lepší, než klasické stříkání.

Odkazy na články věnované tomuto tématu:

Ecocomposite.org -clay pot irrigation

Clay pot sub-surface irrigationPorous pitcher irrigation

Clay pot a porous capsule irrigation

(Za informace uvedené v tomto článku děkuji Honzovi Čápovi z konference Mrtvá planeta na serveru pandora.cz .)