Když jsme se přestěhovali na venkov, myslel jsem si původně, že fóliovník je jen taková méně dokonalá náhražka skleníku a že není nad skleník. Ukázalo se, že to není pravda. Fóliovník je v některých ohledech mnohem lepší, než skleník. A naopak… 🙂

Máme na zahradě skleník s polykarbonátovými deskami a fóliovník. Praktickými zkušenostmi jsme zjistili, že každý z nich má na zahradě své nezastupitelné místo.

Takže nejdříve o skleníku. Polykarbonátové desky se nám zdají být lepší, než sklo. Jsou nerozbitné a lépe izolují. Skleník z polykarbonátů je lépe izolovaný a na konci zimy a na začátku jara je v něm dříve teplo, než ve skleněném skleníku. Dokáže ochránit rostlinky i před silnými jarními mrazíky. Stejně tak i na podzim – umožní vám výrazně prodloužit sezonu až dlouho do konce podzimu či začátku zimy. A pokud skleník doplníte vytápěním, můžete v něm pěstovat i přes zimu. Ale dobře si to promyslete a spočítejte, vytápění skleníku je dost drahé.

Má ale tu nevýhodu, že v létě v něm panuje skutečná výheň. Přes léto bychom v něm mohli pěstovat tropické rostliny. Větrání moc nepomáhá. Naopak, ještě zhoršuje hlavní nevýhodu skleníku v létě – skleník v létě rychle vysychá. Zaliji-li ráno rostlinky, v poledne už je hlína zcela vysušená, jak se říká na troud. Stačí zapomenout jeden den zalít a nebo být na cestách a je naprosto jisté, že jakékoliv sazeničky uschnou. Po několika dnech je hlína ve skleníku jako kámen. Částečně proti tomu pomáhá zakrývání střechy skleníku, případně pomalování bílou barvou, ale vysychání to i tak nezabrání, jen trvá o trochu déle.

Dále má skleník tu nevýhodu, že je potřeba ho čas od času vyčistit od plísní a vyměnit hlínu. Je to způsobeno tím, že se dovnitř nedostane UV záření, které jinak udělá práci za nás.

A nyní o fóliovníku. Dnešní folie jsou už opravdu dost odolné. Když jsem si fóliovník koupil, nikdo nechtěl věřit tomu, že by folie mohla vydržet déle než rok či dva. Vydržela. Používáme ji už čtvrtým rokem a kromě několika malých prasklin v rozích je jinak v pořádku. A nikde se nerozpadá. Jakákoliv jiná folie se nám venku rozpadla ještě během prvního roku. Proto rozhodně nelitujte peněz na zakoupení kvalitní folie. Vyplatí se to.

Samozřejmě, není možné nechat folii na konstrukci přes zimu. Zatížení sněhem s rozdíly teplot by ji mohly potrhat. Navíc to ani nemá smysl. Za mrazů folie rostliny neochrání, dávat do fóliovníku vytápění by vyšlo ještě dráže než u skleníku.

Na druhou stranu, tím že dáme na část roku folii pryč, si ušetříme práci s čištěním a výměnou hlíny. Příroda to udělá za nás. Na jaře stačí hlínu pouze zrýt, případně dodat kompost a můžeme sázet. Sázet můžeme do fóliovníku určitě už v dubnu a je-li teplý rok, tak i dříve. Je schopen ochránit rostliny před malými mrazíky.

Fóliovník má oproti skleníku jednu zásadní výhodu – nevysychá, naopak udržuje v sobě vlhkost. Je to dáno zřejmě tím, že folie se nikdy neohřeje tolik jako sklo nebo polykarbonát a proto se na ní stále sráží vodní pára a kapičky sražené vody opět padají na zem. Samozřejmě předpokládá to, že se nebude neustále a silně větrat. Ale i v tom případě se část vlhkosti přesto ve fóliovníku udrží. Neznamená to ale, že fóliovník není třeba zalévat. Bez zálivky to samozřejmě nejde. Fóliovník jen dokáže snáze překlenout den dva tři bez zálivky.

Zvláště v posledních dvou letech, kdy u nás bylo počasí v létě velmi proměnlivé, jsme fóliovník velice ocenili. Okurkám se venku nedařilo, zato ve fóliovníku plodily hadovky téměř až do konce září. Fóliovník ochrání rostlinky i před prvními podzimními mrazíky, které se u nás v některých letech objevily už v polovině září. Zahubily spolehlivě všechny citlivé rostlinky na záhonech venku, kdežto ty samé uvnitř fóliovníku plodily někdy až do října.

Zpětně jsem si uvědomil, že na mnoha fotografiích z různých ekovesnic jsem viděl, že pěstují zeleninu v dlouhých foliových tunelech. Teď už chápu proč. Fóliovník dokáže snadno vyrovnat výkyvy počasí během sezony a přitom nehrozí, že by v něm rostlinky při extrémních letních teplotách uschly.

PS (5.8.): Úplně jsem zapomněl dodat, že máme velký foliovník, základna 3 x 3 metry, výška uprostřed 1,9 metrů, malé foliovníčky nedoporučuji, jsou nepraktické na péči o rostliny.