Jen taková malá nostalgická vzpomínka jako drobné doplnění k diskusi o 60.letech, kterou jsme tu měli u jednoho příspěvku. Toto je ašrám, ve kterém se Beatles věnovali studiu transcendentální meditace, tripování a skládání hudby.

Ašrám nazývaný také Chaurasi Kutia se nachází nedaleko od města Rishikesh v severoindickém státě Uttarakhand. Leží více méně na úpatí Himalájí asi 150 km vzdušnou čarou od hranice s Tibetem.

Beatles se sem vydali v únoru 1968 a jejich cílem bylo věnovat se transcendentální meditaci pod vedením zdejšího gurua – jmenoval se Maharishi Mahesh Yogi, zemřel v roce 2008. Beatles tehdy dokonce ohlásili, že chtějí přestat používat drogy a chtějí se nadále věnovat pouze meditacím.

Ašrám byl ve své době nádherným místem s nevšední architekturou a s řadou velice akusticky pozoruhodných prostor a Beatles zde prý složili většinu skladeb pro budoucí “White album”. Věnovali se i meditacím, ale kromě nich zde i tripovali na LSD, což se prý jejich guruovi silně nelíbilo.

Na druhou stranu ale Beatles prý byli silně zaskočeni stále narůstajícími finančními požadavky mistra a jeho prý “sexuálně velice nevhodným” chováním vůči ženám, které s hudebníky do ašrámu přijely. Proto někteří členové Beatles odjeli z ašrámu již po 2-3 týdnech, Lennon a Harrison odejeli jako poslední v polovině dubna.

Incident získal velkou publicitu a Maharishi se v reakci na něj rozhodl přestat s veřejnými aktivitami a věnovat se nadále pouze výuce učitelů transcendentální meditace. Později se ale Beatles za své výroky Maharishimu omluvili a odvolali je a dokonce se jednotliví členové skupiny později zúčastnili benefičních koncertů ve prospěch jejich bývalého gurua. Takže je dnes již asi nemožné zjistit, jak to vlastně tehdy všechno bylo…

Ašrám byl od roku 1998 zcela opuštěný a postupně ho pohltila džungle, od roku 2015 je prý ale opět přístupný pro turisty a je dnes nazýván “Beatles Ašrám” a občas se v něm konají spirituální nebo kulturní akce.

https://adventuresofagoodman.com/beatles-ashram-maharishi-…/