V Toskánsku, asi 20 km zhruba směrem na východ od Florencie se nachází zdánlivě nenápadná stavba s úplně neuvěřitelnou vnitřní výzdobou – zámek “Castello di Sammezzano”.

Vnitřní prostory jsou vyzdobeny “v orientálním arabském stylu” – takže historikové umění hovoří o arabeskách, arabských motivech případně o inspiraci maorským stylem. Výzdoba údajně vznikla v 19.století díky tehdejšímu majiteli (byl jím Ferdinando Panciatichi Ximenes d’Aragona), který byl údajně uchvácen arabským uměním. I když ani to zřejmě není úplně jisté, možná, že některé části výzdoby jsou ještě starší a Ferdinando je pouze nechal opravit – o historii stavby se toho každopádně mnoho neví.

Jednoduše řečeno – místnosti jsou plné fraktálových motivů a fraktálových tvarů, takže procházka zámkem spíše připomíná zhmotněný psychedelický trip. Bohužel navštívit zámek na živo není v současné době možné kvůli obstrukcím majitele. Zámek nějakou dobu chátral, v posledních letech v něm probíhaly opravy iniciované italskými úřady a bylo možno pouze zapsat se do dlouhého seznamu zájemců o návštěvu. Návštěvy s průvodcem se konaly jen několikrát do roka a nyní podle webových stránek zámku již nelze uskutečnit ani toto.

Naštěstí je možno na youtube najít různá videa ze zámku a aspoň zprostředkovaně si užít kouzlo jeho vnitřních prostor. Jsou to videa z několika málo oficiálních prohlídek a nebo několik videí lidí, kteří – jak sami říkají – podplatili místní a ti jim poradili jak se do zámku dostat navzdory alarmům.

Vnitřní prostory jsou naprosto úchvatné, každá místnost je jiná, každý detail stropů je pozoruhodný. Leckterého psychonauta při pohledu na tu úžasnou krásu asi napadne, že to bylo určitě nesmírně zajímavé místo pro trip. Tak třeba by se někdo mohl inspirovat a vybudovat podle tohoto vzoru v budoucnu psychedelickou kliniku. 🙂