Puškvorec obecný (označovaný také jako puškvorec lékařský) – https://botany.cz/cs/acorus-calamus/ – je vlhkomilná rostlina, roste v mělkých stojatých vodách jako ve vlhkých příkopech či u břehů rybníků a dorůstá výšek od půl do 1,5 metru.

V našich podmínkách se množí pouze vegetativně skrze oddenky a tyto oddenky jsou také nejlepším zdrojem účinných látek, zvláště prý na podzim sbírané oddenky z mladších rostlin. Sušený kořen se doporučuje skladovat maximálně rok a půl, protože později prý již obsah látek prudce klesá.

V Indii a v Číně se používá po staletí jako léčivo v tradiční medicíně. Čeští bylináři Janča a Zentrich ve svém “Herbáři léčivých rostlin” puškvorec doporučují na léčbu trávicích problémů – hlavně průjmů a nadýmání. Rostlina prý také zlepšuje kondici lidí zesláblých po nemoci a prý také tlumí rozvoj leukémie.

Kořen puškvorce obsahuje psychoaktivní látku asaron, která se vyskytuje ve třech různých formách – alfa, beta a gama. Asaron je prekursorem silně psychoaktivní látky TMA-2, která má účinky podobné meskalinu, ale je prý asi 10x silnější. Asaron obsahují i jiné naše rostliny, např. kopytník evropský.

Jednotlivé formy asaronu se ale liší svými celkovými účinky – alfa-asaron působí podle experimentů neuroprotektivně, kdežto beta-asaron má zřejmě kancerogenní účinky – http://toxicology.cz/modules.php… – naštěstí puškvorec rostoucí v Česku obsahuje podle Janči a Zentricha jen asi 0,15% beta-asaronu, takže jeho použití je považováno za bezpečné.

Pro docílení psychoaktivních účinků je prý nejlepší žvýkat čerstvý či sušený kořen (viz. tento report na Erowidu – https://erowid.org/experiences/exp.php?ID=8800), ale hmotu kořene nepolykat, protože ve větším množství může podle Janči a Zentricha vyvolávat zvracení.

Mimochodem – žvýkání kořene doporučují někteří bylináři jako prostředek pro odvykání kouření – https://www.bylinarstvi-maya.cz/produ…/puskvorec-koren-100g/ – rada zní – “žvýkejte kořen puškvorce místo cigarety” 🙂

Pokud je kořen k dispozici jen jako prášek, tak prý zkusit žvýkat prášek (nepolykat ho) či použít macerát z prášku, vyluhovaný aspoň půl dne ve studené vodě. Výluh v horké vodě či tinktura v alkoholu prý mají velmi nepříjemnou chuť. Dá se i kouřit nebo vapovat sušený rozemletý kořen, nicméně účinek čerstvého kořene je prý nejvýraznější.

Ohledně dávkování čerstvého kořene autor výše zmíněného reportu na Erowidu doporučuje řídit se pocity – až budete cítit, že to je “dost”, protože obsah látek v jednotlivých rostlinách kolísá.

V jednom českém článku jsem přeci jen našel jakousi orientační informaci ohledně dávky – malé množství kořene (prý do 5 cm délky oddenku) působí stimulačně, větší množství (prý okolo 25 cm) působí psychoaktivně – údaje pochází z tohoto textu – http://followers.thcnet.cz/…/www.bioto…/enpsyro/pj3racc.html

Na webu je možno najít různé reporty o testování psychoaktivních účinků puškvorce, ale výsledky se dost liší. Někdo nedocílil žádného výsledku, naopak autor výše zmíněného reportu z Erowidu popisuje účinek jako “velmi moudrá rostlina, velmi citlivá a telepatická”, další report naopak popisuje účinek jako silně euforizující, afrodiziakální a sexuální – https://erowid.org/experiences/exp.php?ID=82097

Pokud bych měl vycházet z deklarované podobnosti účinků asaronu s meskalinem, pak bych usuzoval, že všechny výše zmíněné účinky jsou v celkovém prožitku obsaženy, ale v různé intenzitě podle aktuálního setu a settingu. Meskalin se projevuje v tomto ohledu velmi podobně – může to být jak velmi moudrý učitel, tak velmi vášnivý milovník 🙂

Každopádně se zdá, že vzhledem k tomu, že jde o osvědčenou léčivou bylinu, která se používá také například pro výrobu žaludečních likérů, by mělo být použití českého puškvorce lékařského bezpečné.