Podle internetu – https://www.dreamcatcherbotanicals.com/celastrus-paniculatus/ – je rostlina “Celastrus paniculatus” dřevitá liána rostoucí hlavně v horských oblastech Indie. Vyskytuje se zde prý i v oblastech s poměrně velkou nadmořskou výškou – prý až do 1800 m nad mořem. Dá se prý ale také snadno pěstovat v zahradě. 

Usušená semena mají červeno hnědou barvu a obsahují hodně oleje. Tradičně se v Indii používají jako mozkové tonikum – zlepšují schopnost soustředění, zlepšují paměť – ale působí i příznivě na srdce a celkově podle indické ajurvédy prý patří k lékům, které omlazují a prodelšují život. Semena se konzumují buď celá a nebo se z nich za studena lisuje olej, který má stejné účinky. V angličtině se rostlině říká “intellect tree” a opravdu se to zdá být zasloužené…

Na informaci o semenech jsem poprvé narazil v jednom videu, kde se diskutovalo o tripech na morning glory a v diskusi zaznělo, že pro zintenzivnění prožitku je možno použít buď houbu Hericium (anglický název je “lion’s mane” – lví hříva, český název je “korálovec”) a nebo semena “celastrus paniculatus”.

Hericium znám velmi dobře a mohu potvrdit, že opravdu působí na dobře na “kondici mozku” a tudíž i na prožitek, ale celastrus paniculatus jsem tehdy ještě neznal a proto jsem si je hned objednal. Semena mají opravdu zajímavý účinek. V malých dávkách působí jako opravdu dobrý mozkový stimulant, ve větších dávkách sama o sobě vyvolávají slabé “high”.

Mají poněkud intenzivní nahořklou chuť, ale není to nepříjemná chuť – je prostě jen hodně intenzivní. Olej jsem zatím nezkoušel, ale dá se očekávat, že chuť bude stejná, možná i ještě intenzivnější. 

Okamžitě po snězení jsem pocítil jakoby “rozjasnění v hlavě”, zároveň větší soustředění na přítomný okamžik a zároveň jisté uklidnění. Byl to velice dobrý pocit a po malé dávce ráno a v poledne se mi pak v práci mnohem lépe pracovalo. Mnohem lépe jsem se koncentroval na práci a paměť pracovala tak nějak přirozeně dobře, což bylo velice příjemné.

Vyzkoušel jsem je i na zintenzivnění prožitku rozšířeného vědomí a měl jsem dojem, že celý prožitek, včetně vizuálních vjemů, byl mnohem intenzivnější a mnohem lépe jsem ho zpracovával. Zda to nebylo ovlivněno i placebem, to nedokážu říct, ale účinek byl každopádně velmi zajímavý – zvlášť pokud jsem si vzal trochu větší dávku. Co to je větší nebo menší dávka doporučuju volit podle vlastních pocitů – na každého působí přírodní látky jinak…

Pravidelné užívání malých dávek se zdá mít velmi příznivé účinky na “kondici mozku”, ale na druhou stranu mi po asi týdnu začala být chuť semen už dost nepříjemná, takže jsem je pak zase na nějakou dobu přestal užívat. Předpokládám, že tělo si tak řeklo, že to pro tuto chvíli stačí – ale od té doby se k nim opakovaně občas vracím a účinek je stále dobrý…